11.222 kr.
Incl. 25 VAT. Shipping Price 290,00 kr.
Stock Status:
Pre-order
Need help?
On display in Showroom?
On display in Showroom?
| Aarhus | |
| Copenhagen | |
| Stockholm - Sonora Flagship Store |
Above Information is related to availability in Showroom. Green house = on display in the Showroom. Colors and combinations can vary.
A class-leading action, hundreds of great sounds, and superb real-time control. When it comes to outstanding live performance, there’s one board that guarantees success.
MP7SE: the flexible, all-in-one stage piano for flexible, play-it-all musicians.
- RHIII keyboard action
- SK-EX samples
- 256 polyphony
KAWAI MP-7SE Stage Piano
THE PERFORMER’S STAGE PIANO
A class-leading action, hundreds of great sounds,
and superb real-time control.
When it comes to outstanding live performance, there’s one board
that guarantees success.
Kawai MP7SE – the flexible, all-in-one stage piano for flexible,
play-it-all musicians.
| Showrooms | Aarhus |
|---|---|
| EAN | 4962864312315 |
| Condition | new |
| Manufacturer | Kawai |
| Series | Kawai MP-series |
| Type (Category) | Pro Stagepiano |
| Bluetooth | Nej |
| Built-in Speakers? | Without speakers |
| Polyphony | 256 |
| Number of keys | 88 |
| Mekanik | Responsive Hammer Action III with 3 sensors per key, Let-Off simulation and IvoryTouch surface |
| Sound Source | Harmonic Imaging® XL and 88 key sampling |
| Internal Sounds | 256 |
| Recorder | Yes |
| Effects | 129 types (MAIN zone), 23 types (SUB zones), Up to 10 parameters, depending on effect type, MAIN zone: EFX1, EFX2 SUB zones: EFX |
| Other functions | Metronome, USB Functions, EQ etc., Virtual Technician, Dual, Split, Transpose, Tuning, Registration |
| Connectivity | Headphone, MIDI IN/OUT/THRU, Line OUT, Line IN, USB to Host, USB to Device |
| Pedal | 1 |
| Weight | 23 kg |
| Size Box 1 | 151x48x29 cm |
| Weight Box 1 | 33 kg |
| Width | 136 cm |
| Depth | 34 cm |
| Height | 17 cm |
| Read more |




