% Sale until 06.Apr
6.990 kr. 4.990 kr.Incl. 0 VAT. Shipping Price 290,00 kr.
På lager
Need help?
On display in Showroom?
On display in Showroom?
| Aarhus | |
| Copenhagen | |
| Stockholm - Sonora Flagship Store |
Above Information is related to availability in Showroom. Green house = on display in the Showroom. Colors and combinations can vary.
This compact Pearl River digital piano is ideal for small spaces. Digital Piano PRK-80, from the worlds largest manufacturer of pianos, the Pearl River Piano Group.
- 120 Polyphony
- 10 Voices
- Touch Control
Pearl River PRK-80 Digital Piano
technical specifications
| Height | 767 mm |
|---|---|
| Width | 1442 mm |
| Depth | 368 mm |
| Colors | Black (PVC), White (PVC) |
| Keyboard | NH (A0-C8) |
| Slow Fallboard | Yes |
| Touch Control | Heavy, Light, Normal |
| Polyphony | 120/60 (Stereo) |
| Pitch Correction | Transpose, Tuning |
| Tone Generator | Stereo PCM |
| Sound | 10 (Acoustic piano 2, Electric Piano 2, Harpsichord, Clavichord, Vibraphone, Pipe Organ, Electric Organ, Strings) |
| Effect | Reverb, Chorus |
| Demo | 10 (1 for each sound) |
| Pedal | Sostenuto, Soft, Sustain (with half pedal) |
| Connector | Headphone, Out x2; MIDI OUT |
| Control | Power, Volume, Demo Song, Sound |
| Condition | new |
|---|---|
| Manufacturer | PearlRiver |
| Series | Pearl River F |
| Bluetooth | Nej |
| Type (Category) | Compact Piano, Home Piano |
| Polyphony | 120 |
| Mekanik | NH (A0-C8) |
| Internal Sounds | 10 |
| Demo songs | 10 |
| Pedal | 3 pedals |
| Weight | 37 kg |
| Width | 144 cm |
| Depth | 37 cm |
| Height | 77 cm |
| Weight Box 1 | 45 kg |
| Weight Box 2 | 0 kg |
| Size Box 1 | 144x53x37 cm |




