Yamaha PSR-A5000 Keyboard - B-Stock
| Aarhus | |
| Copenhagen | |
| Stockholm - Sonora Flagship Store |
Designed especially for oriental musicians, the PSR-A5000 becomes an ultimate partner for your greatest live performances and original content production. Explore the new features and get inspired with the new sound.
- 61 touch responsive keys
- 128-note polyphony
- 1161 Voices + 86 Drum/SFX Kits + 480 XG Voices
MAKE YOUR SOUND ICONIC
Perform and produce with an ultimate gear designed especially for oriental players.
Perform
Make your performances of traditional and modern oriental music more powerful with newly sampled instruments and 210 fresh Styles. Oud, Qanoon, Nay, and many other Voices sound incredibly realistic thanks to new velocity-sensitive portamento, Super Articulation! Voices, and dedicated oriental instrument waveforms that are 10 times larger than in previous model.
Produce
Program your original Voices and Styles with the PSR-A5000. Expansion memory has been increased to 1 GB (approx.). It allows you to create and store various and higher quality contents. The PSR-A5000 supports Styles with individual time signatures for each variation, which increases your possibilities in Style programming.
| EAN | 4957812665667 |
|---|---|
| Condition | new |
| Manufacturer | Yamaha |
| Series | Yamaha PSR-series |
| Type (Category) | Workstations |
| Polyphony | 128 |
| Mekanik | Organ (FSB), Initial Touch |
| Sound Source | AWM Stereo Sampling |
| Demo songs | 219 S.Art!, 25 MegaVoice, 41 Sweet!, 64 Cool!, 91 Live!, 24 OrganFlutes, 20 Revo!SFX (including 299 Oriental Voices, 44 Oriental Drum Kits) |
| Recorder | Quick Recording, Multi Track Recording, Step Recording |
| Pedal | 2 (Assignable) |
| Width | 101 cm |
| Depth | 43 cm |
| Height | 14 cm |
| Weight | 11.5 kg |




