% Sale until 06.Apr
11.933 kr. 9.890 kr.| Aarhus | |
| Copenhagen | |
| Stockholm - Sonora Flagship Store |
Show variations of this product
Buy a bundle and save!
The Celviano AP-S450 places a traditional acoustic piano sound, feel, and aesthetic in any space, heralding a new generation of pianists empowered by Casio’s musical innovation. The AP-S450 is a multi-sensory piano experience which will inspire you to learn, play, and enjoy for years to come.
- 20W+20W
Casio Celviano AP-S450 Digital Piano
The Celviano AP-S450 places a traditional acoustic piano sound,
feel, and aesthetic in any space, heralding a new generation of
pianists empowered by Casio’s musical innovation. The AP-S450 is a
multi-sensory piano experience which will inspire you to learn,
play, and enjoy for years to come.
It only takes a moment to understand the AP-S450’s appeal. It's an
emotionally satisfying instrument that any student, teacher, or
performer will love. It fits in and beautifies any space, and
inspires anyone to play their best.
- Smart Hybrid Hammer Action Keys (Celviano Edition) with Spruce construction
- 26 Tones featuring a new Hamburg grand piano plus a New York variant
- String & damper resonance, key-off simulation, mechanical sounds
- Elegant, compact design with sliding soft-close key cover and three fixed pedals
- Illuminated touch sensor controls that disappear while playing
- Visual Information Bar displaying metronome beats, key/pedal velocity and more
- Layer, Split, and Duet Mode capability
- Four Hall Simulations plus chorus, brilliance, and preset DSP effects
- Instant RePlayer continuous recorder
- MIDI & Audio Recorder with USB storage
- 60-song Music Library with easy learning via the free Casio Music Space app
- 40-watt, 4-speaker amplification system plus dual headphone outputs
- Class-compliant USB-MIDI plus included WU-BT10 Bluetooth MIDI & Audio Adapter
| EAN | 4971850362791 |
|---|---|
| Condition | new |
| Manufacturer | Casio |
| Series | Casio Celviano |
| Bluetooth | Ja |
| Type (Category) | Home Piano |
| Polyphony | 256 |
| Mekanik | Smart Hybrid Hammer Action Keyboard CELVIANO Edition (Key material:hybrid of wood & resin) |
| Sound Source | Multi Dimensional Morphing AiR |
| Internal Sounds | 26 |
| Udgangseffekt | 2 x 20W |
| Weight | 37.6 kg |
| Width | 139.3 cm |
| Depth | 29.9 cm |
| Height | 86.6 cm |
| Weight Box 2 | 0 kg |
| Read more |




