Roland JUNO-D6
6.444 kr.
Incl. 25 VAT. Shipping Price 99,00 kr.
Stock Status:
Pre-order
Need help?
On display in Showroom?
On display in Showroom?
| Aarhus | |
| Copenhagen | |
| Stockholm - Sonora Flagship Store |
Above Information is related to availability in Showroom. Green house = on display in the Showroom. Colors and combinations can vary.
Show variations of this product
Roland JUNO-D6
6.444,00 kr.
Roland JUNO-D7
7.799,00 kr.
Roland JUNO-D8
9.090,00 kr.
Portable instrument with pro-grade Roland sounds, intuitive creative tools, versatile connectivity, and a 61-note keyboard with synth action.
Roland JUNO-D6 Keyboard Synthesizer
JUNO-D is the perfect synth for gigging musicians and budding creators. This light and portable keyboard features a pro-grade Roland sound engine and an intuitive panel layout for easy operation. Play in a band or craft new songs with a massive sound library, an eight-track sequencer, and versatile connections for your gear. Perform on the move with support for USB-C mobile battery power. And stay inspired with new sounds on Roland Cloud.
Equipped with 61 synth-action keys, JUNO-D6 is the most compact model in the JUNO-D lineup.
Standard Features
- Gig-ready keyboard with pro sounds, an intuitive workflow, enhanced performance features, and support for USB-C mobile battery power
- Instant access to essential sounds for live band performances, including acoustic and electric pianos, organs, synths, and other stage favorites
- Flagship-class ZEN-Core engine with over 3800 ready-to-play sounds
- Expand your creative possibilities with Sound Packs and Wave Expansions on Roland Cloud
- Sample import function for playing and editing user WAV files
- Easy sound manipulation with hands-on knobs and sliders and the classic Roland pitch bend/mod lever
- Eight phrase pads for playing drum sounds and samples, triggering rhythm patterns and audio files, and muting tracks
- Large color display for access to creative modes, sound selection, and sequencer control
- Mic input with dedicated noise suppressor, EQ, reverb, and compressor, plus vocoder and auto-pitch effects for impressive vocal performances
- Intuitive eight-track pattern sequencer for quickly developing song ideas and creating on-the-fly backing tracks
- Class-compliant USB-C audio/MIDI interface with a plug-and-play connection to mobile devices and computers, great for livestreaming and audio content creation
- High-quality 61-note keyboard with synth action
- Compact and lightweight (12.8 lb./5.8 kg) for easy travel and effortless setup
| EAN | 4957054519964 |
|---|---|
| Condition | new |
| Manufacturer | Roland |
| Polyphony | 128 |
| Mekanik | High-quality 61-note keyboard with synth action |
| Bluetooth | Nej |
| Sound Source | ZEN-Core engine |
| Number of keys | 61 |
| Recorder | 8 Tracks |
| Other functions | Rhythm pattern, Arpeggio and Chord Memory |
| Width | 100 cm |
| Depth | 32.4 cm |
| Height | 9.4 cm |
| Weight | 5.8 kg |
| Weight Box 1 | 9 kg |
| Size Box 1 | 112x22x47 cm |




